środa, 18 maja 2016

Jak się ubrać do filharmonii lub do opery?

Zostałeś zaproszony do filharmonii lub opery? Wybierasz się tam po raz pierwszy? Nie wiesz, jak się ubrać? Postaram się pomóc Ci dobrać taki strój, abyś czuł się/czuła się pewnie, odświętnie, a jednocześnie swobodnie.
 
Filharmonia i opera to miejsca od wieków domagające się od widzów szyku i elegancji. Sztywne normy obowiązujące widzów nieco ostatnio zelżały, nie mniej jednak teatry muzyczne i sale koncertowe dalej są miejscami, w których człowiek styka się z kulturą wysoką. Tego rodzaju spotkanie z kulturą oraz artystami, którzy oddali się jej bez reszty, z jednej strony zachęca do podkreślenia owej odświętnej atmosfery poprzez ubiór, z drugiej do okazania należytego szacunku artystom i innym gościom.

Dlatego, pomimo faktu, że filharmonie i teatry muzyczne nie posiadają w swoich regulaminach wytycznych co do ubioru, a także pomimo tego, że coraz częściej zdarza się zaobserwować na widowni osoby noszące stroje nieformalne, codzienne, będę Cię zachęcał, abyś na tę szczególną okazję założył strój wizytowy.

Dla mężczyzn najlepszym strojem do opery czy filharmonii będzie ciemny garnitur, koszula koniecznie biała, jedwabny krawat oraz czarne wizytowe buty. Jeśli przedstawienie jest wieczorem, mężczyzna nie powinien zakładać niebieskiej lub prążkowanej koszuli, albo jasnego garnituru.

Dla kobiety najlepszym strojem będzie garnitur, garsonka, połącznie tuniki i spodni, a wieczorem   np. czarna sukienka lekko poniżej kolana. Sukienka koktajlowa będzie pasować wyłącznie w godzinach wieczornych i w czasie ważnych wydarzeń kulturalnych. Jeśli wybierasz się do filharmonii na koncert jazzowy o godzinie 15.00, zakładając sukienkę koktajlową, narazisz się na bycie overdressed, czyli ubraną elegancko ponad miarę. Długa suknia wieczorowa jest zaś zarezerwowana na wydarzenia o szczególnie dostojnym i uroczystym charakterze. O tym jednak za chwilę. Niezależnie od wyboru strój nie powinien być jednak jaskrawy, aby nie zwracał uwagi innych widzów oraz artystów, co mogłoby ich dekoncentrować. Właściwym dodatkiem do stroju z pewnością będzie mała torebka oraz ewentualnie dyskretna biżuteria, zwłaszcza srebrna. Na eleganckie wyjścia najlepiej nadają się buty na obcasie. W złym guście będą duże dekolty i przezroczystości w ubiorze.

Od powyższych zasad są jednak pewne wyjątki.

Przede wszystkim może się zdarzyć, że zostaniemy zaproszeni na wydarzenie kulturalne o szczególnych charakterze. Może to być premiera lub prapremiera spektaklu lub gala z udziałem szczególnych gości. Wówczas właściwszym rozwiązaniem byłby strój wieczorowy, czyli smoking oraz lakierki dla mężczyzn oraz długa suknia wieczorowa dla kobiet. Informacja o takim wymogu winna być jednak udostępniona przez organizatorów wydarzenia, np. na zaproszeniu lub też wymóg ten jest powszechnie znanym i stałym elementem konwencji danego miejsca, np. premiery w Filharmonii Narodowej lub uroczysty koncert w Operze Wiedeńskiej. Zazwyczaj też w najlepszych teatrach muzycznych świata, najdroższe miejsca na parterze są zajmowane przez gości ubranych właśnie wykwintnie i nadzwyczaj elegancko. Na zaproszeniu lub bilecie może się zatem znaleźć informacja o obowiązującym stroju, podana w formie ogólnie przyjętych oznaczeń kodowych, np.:
- Black tie - kobietę obowiązuje długa suknia, a mężczyznę smoking lub wieczorowy czarny garnitur.
- White tie - panie obowiązują suknie balowe, a panów fraki.

Może się zdarzyć też, że będąc na urlopie, zechcemy wziąć udział w organizowanym wydarzeniu kulturalnym, nie zabraliśmy jednak właściwego stroju. Osobiście jestem przekonany, a moje przekonania potwierdzają dyrektorzy najlepszych teatrów i filharmonii w Polsce, że bez obaw możemy pójść na koncert czy spektakl. Jeśli nie będziemy zachowywać się hałaśliwie oraz nasz ubiór będzie schludny i czysty, z pewnością nie wzbudzimy sensacji.

Kolejnym przypadkiem będzie koncert lub przedstawienie, ale w ciągu dnia, a nie wieczorem. W tym przypadku mężczyzna dobrze wypadnie również w zestawie kombinowanym (spodnie w innym kolorze niż marynarka), a kobieta np. w spodniach w zestawieniu z tuniką, niekoniecznie czarną.

Wreszcie ostatnią sytuacją może być wycieczka szkolna do opery lub filharmonii. W tym przypadku najlepiej, aby nauczyciel podpowiedział, jaki strój będzie właściwy tak, aby wszyscy uczniowie byli ubrani na podobnym poziomie.

1 komentarz:

  1. Jeżeli chodzi o Panów to dla mnie wystarczy garnitur oraz jakiś mały dodatek typu zegarek czy np. taka oto spinka do mankietów https://riwia.pl/spinki-do-mankietow-zaglowki. Panowie mają dużo łatwiej, praktycznie w garniturze zawsze wygląda się dobrze więc nie trzeba wiele robić.

    OdpowiedzUsuń