wtorek, 17 maja 2016

Jak ubrać się na pogrzeb?

Smutne wydarzenie, jakim jest pogrzeb, to nie rewia mody. Ubiór ma być tylko i wyłącznie wyrazem zewnętrznym naszego żalu oraz szacunku wobec zmarłego i jego bliskich.

W Polsce kolorem żałobnym jest tradycyjnie czerń. Na pogrzeb mężczyzna powinien założyć czarny garnitur, białą koszulę, ciemny krawat, czarne skórzane półbuty, ewentualnie czarny płaszcz.
Nie będzie naruszeniem dobrych obyczajów, jeśli zamiast czarnego garnituru na pogrzeb założymy garnitur grafitowy lub granatowy.

Dzieciom oraz młodzieży, zwłaszcza spoza najbliższej rodziny, uchodzi noszenie podczas pogrzebów ciemnych swetrów i mniej formalnych spodni, np. czarnych dżinsów. Nie wypada, nawet dziecku, założyć na pogrzeb kolorowej bluzy z napisami.

Dość często zdarza mi się widzieć, że ktoś zakłada na pogrzeb czarną koszulę. Osobiście uważam, że jest to błąd. Pomimo żałobnej atmosfery koszula biała jest o wiele bardziej odświętna.

Jeśli chodzi o kobiety, to sytuacja jest dość podobna. Kobieta może założyć czarny kostium lub garsonkę, ewentualnie skromną, czarną sukienkę co najmniej do kolan. Jeśli zamiast spodni założy spódnicę, wówczas powinna być ona co najmniej do kolan. Buty powinny być czarne, koniecznie pełne, bez odsłoniętych palców. Niewielki obcas jest dopuszczalny, jednak należy wziąć pod uwagę, że ścieżka na cmentarzu może utrudniać krocznie w butach na obcasach.
Należy unikać odkrytych ramion, nawet podczas upału. Również rzucająca się w oczy biżuteria, zwłaszcza naszyjniki, będą w tym przypadku niewłaściwe.

Jeśli pada deszcz lub się na niego zanosi, należy zabrać ze sobą duży, czarny parasol. Winien on być niesiony przez mężczyzn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz