niedziela, 12 czerwca 2016

Czy całować kobiety w rękę?

Całowanie kobiet w rękę, na przykład na powitanie, jest starym polskim obyczajem. Zwyczaj ten, choć coraz rzadziej praktykowany, ma bardzo wielu zwolenników, którzy obstają przy tym, że jest typowo polskim wyrazem stosunku wobec kobiet. Całowanie kobiet w rękę też jednak liczne grono przeciwników, którzy zarzucają mu staroświeckość, zaściankowość, nieeuropejskość, czy wręcz niehigieniczność. Zatem: czy wolno, czy należy, czy wypada całować kobiety w rękę? A jeśli tak, to kiedy i pod jakimi warunkami.Obowiązku całowania kobiet w rękę oczywiście nie ma. Jeśli jednak polska tradycja jest ci droga i chciałbyś praktykować ten szarmancki obyczaj, możesz to czynić. Pamiętaj jednak, że nie zawsze i nie wszędzie wypada całować kobietę w rękę. Oto garść zasad, który gdy stosowane, pomogą uniknąć gafy:

1. Całujemy kobiety w rękę zwykle w sytuacjach mających odpowiednią rangę: w domu, wśród bliskich, na przyjęciu urodzinowym, na uroczystości państwowej, obchodzonym jubileuszu, podczas wręczania nagród i nominacji itp. Innymi słowy raczej nie robimy tego w czasie spotkań przypadkowych i przelotnych, oraz podczas spotkań towarzyskich o niskiej randze, np. w tramwaju, autobusie, na ulicy, w kościele, w sklepie spożywczym, na dyskotece.

2. Nie całujemy w rękę kobiet w sytuacjach zawodowych oraz biznesowych. Zatem jeśli wybieramy się na spotkanie handlowe do korporacji, zwyczajnie podajemy rękę, zarówno mężczyznom jak i kobietom.

3. Starsi panowie nie całują w rękę dużo młodszych od siebie dziewcząt i bardzo młodych kobiet. Choć są tu pewne wyjątki. Np. uchodzi, gdy sędziwy wuj pogratuluje swojej młodej siostrzenicy narodzin pierwszego dziecka, wręczając jej kwiaty i całując w dłoń.

4. Całując kobietę w rękę, nie wyrywamy jej dłoni energicznie do naszych ust, lecz skłaniamy się.

5. Całujemy lekko i krótko dłoń, a nie np. nadgarstek. Jeśli kobieta nosi rękawiczkę, całujemy właśnie w tę rękawiczkę, a nie odsłoniętą część ciała na nadgarstku. Całowanie w rękawiczkę może mieć miejsce tylko wówczas, gdy rękawiczka ta jest ozdobą kobiecej dłoni. Jeśli kobieta założyła grubą rękawiczkę z jednym palcem do ochrony przed zimnem, wówczas takich rękawiczek nie całujemy.

6. Za granicą i wobec cudzoziemek przebywających w Polsce wykazujemy daleko idącą powściągliwość w praktykowaniu tego obyczaju. Nie wszędzie bowiem zwyczaj całowania kobiety w rękę jest znany i akceptowany.

I najważniejsze: jeśli wyczuwamy, że dana kobieta nie lubi być całowana w rękę, powinniśmy zaniechać wobec niej naszej praktyki.

A co wy sądzicie o tym starym obyczaju?

-----------------------------------------

Klub Petroniusza

Bądź człowiekiem z klasą - wstąp do klubu Petroniusza! Pozostaw swój adres e-mail, a otrzymywać będziesz regularnie porady, wskazówki, ale również rabaty na zakupu w ekskluzywnych sklepach internetowych: http://www.petroniusz.info/klub/

W każdej chwili będziesz mógł się wypisać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz