środa, 1 czerwca 2016

Na czym polega prawdziwa elegancja w ubieraniu się?

Elegancja jest terminem szerokim. Nie da się podać gotowego zestawu odzieży na "każdą okazję", dzięki której zawsze i wszędzie będziemy wyglądać elegancko. Są jednak ogólne zasady, dzięki którym możemy czuć się i faktycznie wyglądać elegancko bez względu na to, czy znajdujemy się na spacerze w parku czy na kolacji w wytwornej restauracji.

Irena Kamińska-Radomska w swojej książce „Etykieta biznesu” pisze, że „możemy być pewni, że wyglądamy elegancko”, gdy nasz strój jest „skromny, drogi i konserwatywny”.

Co to oznacza:

Skromność. Strój skromny to taki, który nie jest wyzywający dla płci przeciwnej. Nie odsłania on zanadto ciała, nie epatuje nagością, seksapilem. Strój skromny to również taki, którzy nie rzuca się w oczy, nie jest przesadnie ekstrawagancki, a przede wszystkim nie stanowi demonstracji zasobności naszego portfela.

Drogi. Strój drogi to taki, który jest wart swojej ceny, jest wykonany z wysokiej jakości materiałów i nie sprawia wrażenia znoszonego. Nie wypada człowiekowi ceniącemu sobie elegancję obwieszać się złotem, eksponować metki najdroższych domów mody wybrać się do przeciętnie żyjących przyjaciół w stroju za wielokrotność ich miesięcznych dochodów. Wystarczy, że zadbamy, aby w naszej szafie był jeden garnitur, lecz dobre jakości, dwie pary butów, ale nie tandetnych itd.

Konserwatywny. Konserwatyzm w ubiorze ma różne oblicza. Czym innym jest strój konserwatywny dla emeryta, czym innym dla 19-letniej kobiety. Co innego rozumiemy poprzez konserwatyzm na pogrzebie, co innego na potańcówce. Do każdej sytuacji należy przyłożyć stosowną miarę. Czerwone półbuty założone na pogrzeb mogą wydać się zbyt ekstrawaganckie i przez to niestosowne, lecz na potańcówkę będą w sam raz. Konserwatywny to znaczy wpisujący się w pewną tradycję co do miejsca i czasu.

Tak więc będziemy elegancko ubrani zawsze, gdy ubierzemy strój skromny, nie odsłaniający golizny, nie rzucający się w oczy, a do tego dobrej jakości, bez widocznych śladów intensywnego użytkowania, a przede wszystkim dobrany do czasu i miejsca.

-----------------------------------------

Subskrypcja bloga

Bądź człowiekiem z klasą - nie przegap żadnej porady! Zasubskrybuj nasz blog i otrzymuj zajawki artykułów na maila: http://www.petroniusz.info/biuletyn/

W każdej chwili będziesz mógł się wypisać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz